Pilis Parkerdő Természeteseb

A PROJEKT


TEVÉKENYSÉGEK

Az Európai Unió és a Magyar Állam a Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) keretén belül – közel három esztendő alatt - összesen 231.857.742 forint vissza nem térítendő támogatást nyújt a Pilisi Parkerdő Zrt. „Természetvédelmi fejlesztések a Pilisi Parkedőben” című projektjéhez.
 
”Természetvédelmi fejlesztések a Pilisi Parkerdőben”
KEOP-3.1.2/09-11
2012.06.01. - 2015.05.30.
EU támogatás: 231.857.742 Ft
12 községhatár
 
A pályázat keretében a Miklós-deák-völgyi vizes élőhelyek rekonstrukcióját, erdei kistavak rehabilitációját, invazív fafajok visszaszorítását végzi a Pilisi Parkerdő Zrt., az illegális hulladéklerakást sorompók kihelyezésével akadályozza meg. Az európai unió által támogatott projekt nettó összköltsége 231.857.742.- forint. A fejlesztések Bajna, Bajót, Csolnok, Gyermely, Héreg, Nyergesújfalu, Pilismarót, Esztergom, Kesztölc, Pilisszentlélek, Pilismarót, Dömös községhatárokat érintik.
 
A projekt keretében a Pilisi Parkerdő Zrt. három erdészetének területén (Bajna, Pilisszentkereszt, Pilismarót) komplex természetvédelmi beavatkozások valósulnak meg. Az élőhely megőrzési projekt keretében kitakarítjuk a kétéltű fajok számára fontos erdei kistavakat, a pilismaróti Miklós-deák-völgyben elbontjuk a tájat régóta elcsúfító beton gátakat, és helyettük a vízi élőlények mozgását lehetővé tevő vízrendszert építünk ki. Szintén pályázati forrásból számos sorompó kerül az erdőbe vezető utak bejáratához, megakadályozandó az illegális hulladéklerakást. A projekten belül jelentős, nagy szakmai kihívást jelentő feladat az invazív, agresszívan terjedő fafajok - elsősorban a bálványfa – visszaszorítása. A tájkép helyreállítását szolgálja egy funkcióját vesztett mezőgazdasági épület maradványainak elbontása és elszállítása.
 
A „Parkerdő természetesen” projektnek ez a harmadik nyertes pályázata. 2008 óta a Közép-Magyarországi Régióban két – már eredményesen lezárt – pályázat keretében végzett élőhely megőrzési és helyreállítási munkákat a főváros környékén mintegy 65 ezer hektár állami erdőt kezelő Pilisi Parkerdő Zrt.
 
A projekt közvetlen célja
A Pilisi Parkerdő három erdészetének területén (Bajna, Pilisszentkereszt, Pilismarót) a KEOP-3.1.2/09-11. Élőhelyvédelmi és helyreállítási pályázat keretében komplex természetvédelmi beavatkozások megvalósítása. A projekt keretében megvalósuló tevékenységek: nagy biodiverzitású értékes élőhelyek természetvédelmi helyzetének javítása, a kis tavak feliszapolódásának megszűntetése, a kétéltű fajok számára szükséges szabad vízfelület növelése, meglévő tájképromboló vízkormányzó beton műtárgyak bontása és átépítése, sorompók kihelyezése az illegális hulladéklerakás megakadályozására, invazív fafajok visszaszorítása, funkcióját vesztett épület bontása.
 
A projekt közvetett, hosszú távú célja, hogy a hazai jogszabályokkal és az uniós természetvédelmi irányelveknek megfelelően a védett temészeti területek és a Natura 2000 területek kedvező természeti állapotának elérése és fenntartása, valamint védett és közösségi jelentőségű fajok élőhelyeinek megőrzése, fejlesztése.
 
I. beruházási elem: Invazív fafajok (bálványfa és akác) visszaszorítása
Natura 2000 területeken, a Bajnai Erdészet területén összesen 39 erdőrészletben, 158,3 hektáron bálványfa és akác terjedésének megakadályozása. A 158,3 hektáros közvetlen beavatkozási területtel mintegy 400 hektárra tehető a célterület nagysága. A zárt erdőállományokban szórtan, a fiatal erdőkben tömegesen megjelenő invazív fajok terjedése az őshonos erdőtársulások létét fenyegeti, ezért visszaszorításuk kiemelten fontos feladat. A pályázat időtartama alá eső három vegetációs időszakban bálványfa esetében egyszeri alap és négyszeri utó, akác esetében egyszeri alap és kétszeri utókezeléssel végezzük el az invazív fajok egyedi vegyszeres kezelését.
 
II. beruházási elem: Védett erdőterületeken antropogén károsítás megakadályozása
A főváros környéki erdőterületen a védett természeti értékek, élőhelyek létét legnagyobb mértékben az antropogén tényezők veszélyeztetik. A természetvédelmi értékek megőrzésének egyik leghatásosabb módszere az antropogén károsítás megelőzése, amit a természetvédelmi értékekhez való eljutás korlátozásával lehet a legeredményesebben végrehajtani. A pályázat keretében a Pilisszentkereszti, Bajnai és a Pilismaróti Erdészet területén 11 sorompó kihelyezésével gátoljuk meg a gépjármű forgalom bejutását az országos védettségű területre, megelőzve ezzel többek között a jelenleg tapasztalható illegális hulladéklerakást.
 
III. beruházási elem: Természeti környezet helyreállítása
Nyergesújfalu községhatárban, erdőfoltokkal és gyepekkel borított értékes természeti területen található elhagyott, funkcióját vesztett és tönkrement vasbeton szerkezetű épület bontása. A terület Natura 2000 minősítésű, amely természetközeli élőhelyet biztosít számos őshonos élőlénynek. Az elbontandó építmény egykor mezőgazdasági tároló helyiségként szolgált. Mára az objektum lepusztult, csak a szerkezete áll, mobilis részeit a sok év alatt széthordták, a megmaradt váz összességében szervetlen építési hulladéknak tekintendő.
A létesítmény a tájképet erősen rombolja. Mivel a romos vázat semmilyen módon nem lehet használni, elbontása célszerű és indokolt. A munkálatok elvégzését és a terület megtisztítását követően helyreáll az eredeti gyepvegetáció. Az esetlegesen a kezdeti időszakban megjelenő rudeális gyomokat évi többszöri kaszálással kívánják visszaszorítani az eredeti vegetáció helyreállásáig. Az említett beavatkozások feltétlen szükségesek ahhoz, hogy a táj visszanyerhesse egyedi szépségét. A tevékenység elvégzésének várható időszaka 2012 ősz.
 
IV. beruházási elem: Erdei vizes élőhelyek (kistavak) élőhely-rehabilitációja
Három kisméretű vizes élőhely, ún. „kistó” rehabilitációja a Pilisben. A természetes úton kialakult vízállások fontos vizes élőhelyet jelentenek a hegyvidéki területen. A regisztrált és folyamatosan kutatott élőhelyeket a feltöltődés veszélyezteti. A pályázat keretein belül ezért a „kistavak” kotrását, szerves hulladéktól történő megtisztítását, így az eutrofizációs folyamat lassítását tervezzik. A tervezett beavatkozások előreláthatóan 2012. III. negyedévében kezdődhetnek, az időjárás kiszámíthatatlansága miatt azonban pontosabb becslés nem lehetséges. A kotrási munkálatok őszi időszakra való eltolása célszerűtlen, mert a műszaki kivitelezést akadályozhatják az időjárási körülmények. Szakértők bevonásával választják meg az alkalmas időpontot, annak érdekében, hogy minimalizáljuk az ökológiai kockázatot.
 
V. beruházási elem: Miklós-deák-völgyi vizes élőhely rekonstrukció
A pilismaróti Malom-patak oldalágán lévő egykori vízfelület helyreállítása országos védettségű területen. A Dunába torkolló kis mellékpatakok vízgyűjtő területe Esztergomtól Szentendréig terjed.
A vízfolyás Pilismarót külterületén, a Visegrádi hegység legnyugatibb völgyében halad, majd Pilismarót belterületén belefolyik a Malom-patakba, amely a Dunába ömlik.
Jelenleg a patakmeder az árhullámok következtében feliszapolódott, átfolyása nem megfelelő. A lerakott hordalék a víz útjában áll, megfigyelhető a meder átalakulása. A vízfolyás lelassult, ennek következtében az eutrofizációs folyamatok előrehaladtak, csökkent a kétéltű fajok élettere, és a halak szempontjából is kedvezőtlenül változott a vízfolyás. A mára elavult, funkciójukat vesztett, beton műtárgyak nem képesek korszerűen ellátni a szabályozást, és a tájképet is erősen rombolják. Bontásuk után az egykor három tóból álló vizes élőhelyet új, természetvédelmi szempontból megfelelő műtárgyak építésével állítják helyre. A műtárgyakat a tájba illeszkedő, a folyóvízi fajok számára átjárható módon, életkörülményeiket figyelembe véve és a vízfolyás egységét biztosítva alakítják ki. Az egyik, ipartörténeti értéket képviselő műtárgy esetében az átalakítás az eredeti jelleg megőrzése mellett történik.
 
 
E-palánta




Magyarország megújul
Természetvédelmi fejlesztések a Pilisi Parkerdőben
KEOP-3.1.2/09-11
2012.06.01. - 2015.05.30.
EU támogatás: 231.857.742 millió Ft
Új Széchenyi Terv
Új Széchenyi Terv
A projekt az Európai Unió támogatásával valósul meg.

Projektgazda:
Pilisi Parkerdő Zrt.
2025 Visegrád, Mátyás király u. 4.
Tel.: 06 26 598-000
Fax: 06 26 398-229
Email: informacio@pprt.hu